CV básnířky Venduly Vartové

Autor: Petr Kukal (petr.kukal@seznam.cz), Téma: Pedagogika
Publikováno dne 04. 01. 2013 (939 přečtení)
Životopis básnířky, publicistky a překladatelky Venduly Vartové - Eliášové. Těžiště její tvorby spočívá v poezii, publikovala ovšem i sborník regionálních pověstí a současně se věnuje překladatelské činnosti.

Mgr. Vendula Vartová-Eliášová je česká básnířka, překladatelka a publicistka. Na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy vystudovala bohemistiku a germanistku, působila jako regionální novinářka, vyučovala na základních a středních školách. Její profesní specializací je především onomastika; erudici v této oblasti uplatnila už v první vydané knize Polabský herbář z roku 1999 (sborník pověstí a příběhů z Polabí; problematika vlastních jmen je zde poměrně frekventovaná).

V letech 2006 – 2011 žila v Bruselu, kde vyučovala v české sekci Evropské školy a působila v organizaci Inspiration Tcheque. Nyní pracuje jako vyučující češtiny a němčiny na základní škole v Brandýse nad Labem.

První verše publikovala již koncem devadesátých let časopisecky, během pobytu v Bruselu pak vytvořila pozoruhodný básnický soubor momentálně připravovaný k vydání. Její verše docházejí ocenění v celostátních literárních soutěžích, realizuje veřejná čtení).

Mimo vlastní tvorbu se věnuje překladatelské činnosti (např. Tobias Steed: Hollywoodské koktejly, KMa 2007).