stolzova
Rubriky
 Autor - životopis
 Bibliografie
 Copywritting
 Marketing
 Nabídka pro knihovny
 Nabídka pro muzea
 Nabídka pro školy
 Nabídka pro veřejnost
 Pedagogika

Historie webu
Historie webu Stolzová

Stolzová zve do školy po svých
Vydáno dne 19. 03. 2004 (1857 přečtení)

V roce 2000 byla ve Velké Británii založena mezinárodní iniciativa „Do školy po svých“ (Walk to School) a po následující tři roky zaznamenávala obrovský nárůst programů, které se k ní přihlásily. Hnutí se šíří mimořádně rychle: pokud se v roce 2001 k této iniciativě přidaly Irsko, Velká Británie, Kanada, Austrálie, Nový Zéland a USA, pak v roce 2003 už to bylo 28 zemí z celého světa.

Kolem hnutí „Do školy po svých“ se vytvořila úctyhodná komunita po celém světě. Nejpropracovanější organizaci těchto aktivit má přirozeně Velká Británie, na tamních webových stránkách lze nalézt jak odkazy na národní stránky Walk to School (po rozkliku odkazu Czech republic se objeví hláška: „An elementary school in Ostrava, Czech Republic, will participate in iwalk 2004 = Jedna národka v Ostravě, v České republice, se zapojí do IWALKu 2004. Zjevně se to nepodařilo.), tak řada námětů na činnosti, projektů a podkladů pro vyučování zaměřených na podporu pěší docházky dětí do školy.

Cesta k „tady a teď“

Jeden z velmi prostých, zato rozhodně efektivních námětů například spočívá v tom, že se dětem rozdá list papíru s šesti okny pro malování a šesti menšími okénky pod nimi pro popis toho, co na obrázcích je, s instrukcí, aby děti popsaly svou cestu do školy (ukázka zde). Myslím, že opakování takového úkolu musí vést k zvýšené vnímavosti dětí k vlastní přítomnosti, k jejich „tady a teď“, což je ve světě virtuality a stálého projektování se do budoucnosti nepochybně krok dobrým směrem.

Přiznávám, že se mi myšlenka chození dětí do školy dost líbí. Organizátoři říkají, že pěší chození do školy rozvíjí v dětech samostatnost, učí je komunikovat se svými vrstevníky i mimo školní lavice, nabízí možnost sledovat roční doby a na venkově i krásu okolní přírody. S tím nelze než souhlasit. Připadá mi navíc, že každodenní pěší cesta dětí do školy, její bezpečná stálost na straně jedné a současně trvalá proměna v průběhu roku na stranně druhé, vytváří u dětí pocit důvěrného vztahu s jejich městem, obcí, s jejich domovem. Moc by mě zajímalo, jestli tenhle fenomén u nás nějaká škola zohledňuje, zpracovává, jakkoli s ním pracuje. Budu vděčný za každou takovou informaci (buď do komentářů, nebo na mail).

Začněte chodit pěšky a získejte Mezinárodní ocenění IWALK

Blíže seznámit s touto iniciativou měla českou veřejnost publikace „Děti na cestách. Bezpečně po městě“, kterou v únoru 2004 vydalo Ministerstvo životního prostředí. Upřímně řečeno tak příliš nečiní, navíc je pro naše poměry jen málo využitelná – jde o překlad anglického originálu „Kids on the move“ a českých aktualizací a dodatků obsahuje poskrovnu. Většinou popisuje situace, které pro české prostředí vůbec nebo z většiny neplatí, mnohé tabulky či grafy údaje z České republiky vůbec neobsahují. Užitečné jsou nicméně zdroje: Kontaktní adresy, e-maily, weby. Pokud o ni má kdokoli zájem, lze si ji zdarma objednat na čísle 284 815 189 nebo osobně vyzvednout v ICEU, Rytířská 31, 110 00 Praha 1. Prvnímu zájemci, který si napíše, svůj výtisk rád pošlu.

Protože po celém světě se objevuje stále více úspěšných programů, které podporují děti, aby chodily do školy pěšky, vyhlásila IWALK Iniciative na rok 2004 Mezinárodní cenu „International Walk to School Award“, která bude nadále každoročně udělována nejlepším z nich. Žádný zástupce České republiky tuto soutěž bohužel neobeslal (a už to ani nestihne, uzávěrka byla 31. ledna), Stolzová bude nicméně průběh soutěže sledovat a zprávu o vítězných projektech, které budou vyhlášeny 4. dubna při příležitosti Světového dne zdraví, rozhodně přinese.

Potenciální zájemci o přistoupení k této iniciativě, o tvorbu vlastních podobných programů a účast v příštím ročníku soutěže o cenu „International Walk to School Award“ se mohou hlásit na adrese www.iwalktoschool.org .

Petr Kukal

nČtěte!


( Celý článek! | Autor: redakce | | poslat e-mailem | vytisknout )

Vyhledávání© Petr Kukal, 2004