stolzova
Rubriky
 Autor - životopis
 Bibliografie
 Copywritting
 Marketing
 Nabídka pro knihovny
 Nabídka pro muzea
 Nabídka pro školy
 Nabídka pro veřejnost
 Pedagogika

Historie webu
Historie webu Stolzová

Výsledky dubnové ankety na webu Stolzová
Vydáno dne 02. 06. 2004 (1586 přečtení)

V Mezinárodní den dětí – 1. června ubodala na základní škole ve městě Sasebo v Japonsku jedenáctiletá školačka svou o rok starší spolužačku. Veřejnost okamžitě rozpoutala diskusi o snížení hranice trestní odpovědnosti dětí, která již byla v Japonsku před dvěma lety snížena ze 16 na 14 let.
U nás chovanec výchovného ústavu utloukl samorostem vychovatelku a středoškolák ubodal svého učitele, ale zpochybnit stávající patnáctiletou hranici trestní odpovědnosti našich dětí se chápe málem jako projev sociální deviace.


Je přitom nabíledni minimálně to, že rozumová a sociální vyspělost dnešních dětí je podstatně vyšší než v době, kdy byla hranice 15 let ustanovena. Neměla by legislativa na tyto změny situace ve společnosti zareagovat? Osobně si myslím, že ano. Podobně se vyslovili také čtenáři webu Stolzová, kteří hlasovali v dubnové anketě. Anketní otázka zněla:

„Domníváte se, že by hranice trestní odpovědnosti dětí měla být snížena na 14 let.“

Celkem 72 % respondentů se v ní vyslovilo pro snížení hranice trestní odpovědnosti na 14 let, z toho 28 % jednoznačně a 44 % spíše ano. 18 % účastníků ankety se domnívá, že tento krok by rostoucí agresivitu a kriminální chování dětí a mládeže nijak neřešil, a proto tuto myšlenku nepodporují. 10 % si pak myslí, že i 15 let je příliš nízká hranice.

Pokusil jsem se získat k těmto výsledkům názory našich předních odborníků v oblasti psychologie, etopedie, psychopedie, pedagogiky, práva, zástupců policie a představitelů církve věnujících se mládeži. Na e-mail reagovali dva oborníci, vyjádření nakonec neposkytl ani jeden. Nevadí, možná se k tématu chce vyjádřit někdo z Vás. Vaše názory shromažďuji na e-mailu redakce (viz níže) a rád je zveřejním.

Současně uzavírám anketu o používaných metodách a formách práce. K jejich výsledkům se opět pokusím získat nějaká vyjádření odborníků. Jak o dopadne, je ve hvězdách... Na červen vyhlašuji anketu o situaci v ČŠI - zapojte se i vy (vpravo dole)

Petr Kukal

Čtěte!( Celý článek! | Autor: redakce | | poslat e-mailem | vytisknout )

Vyhledávání© Petr Kukal, 2004