stolzova
Rubriky
 Autor - životopis
 Bibliografie
 Copywritting
 Marketing
 Nabídka pro knihovny
 Nabídka pro muzea
 Nabídka pro školy
 Nabídka pro veřejnost
 Pedagogika

Historie webu
Historie webu Stolzová

Stolzová upozorňuje na výsledky posledního průzkumu Eurobarometr
Vydáno dne 13. 07. 2005 (1702 přečtení)

Určitě jste to taky četli: 29 % Evropanů si myslí, že Slunce obíhá kolem Země. Tohle zjištění přineslo poslední šetření průzkumu Eurobarometr, jehož výsledky zveřejnila 11. července letošního roku Evropská komise. Zdá se to být jen letní kuriozita, něco na stejné úrovni, jako že Kateřina Hrachovcová si pořídila mlýnek na mák a dokáže ho ovládat! Mediální produkt okurkové sezóny. Osobně si ale myslím, že to tak není. A že by tahle zpráva neměla zapadnout.

Průzkum proběhl ve 25 zemích Evropy včetně Turecka. To sice skončilo beznadějně poslední (25 % Turků odpovědělo na zadané otázky zarputilým mlčením), ale i tak se jeho účast počítá. A například Britové se nevešli ani do první desítky. Na čelných místech se naopak podle očekávání – vzpomeňme na výzkum PISA – objevily severské státy a Nizozemsko v pořadí: Švédsko, Dánsko, Nizozemsko, Finsko. Na pátém místě se umístilo Česko. To patrně o něčem svědčí.

Vzhledem k tomu, že otázky byly kladeny dospělé populaci, je nanejvýš pravděpodobné, že český národ je v exaktních vědách vzdělaný lépe než čtyři pětiny Evropy. A to v populaci, která prošla tradiční, převážně jednotnou školou. V generaci, která ve škole seděla v lavicích a poslouchala, co jí učitelé říkají. Vypracovávala domácí úkoly a hodně procvičovala. Většina informací jí byla zprostředkována přímými metodami vyučování. Frontální výuka nebyla v době vzdělávání této generace sprostým slovem a zprostředkování vzdělávacího obsahu v podobě konkrétního učiva se chápalo jako smysl řízené edukace. Dnes se tímhle modelem navzájem strašíme. A generace, která jím prošla, je pátá nejvzdělanější v Evropě. Bude možná dobré nad těmito fakty nezaujatě popřemýšlet.

Petr Kukal

Čtěte!( Celý článek! | Autor: Petr Kukal | | poslat e-mailem | vytisknout )

Vyhledávání© Petr Kukal, 2004