stolzova
Rubriky
 Autor - životopis
 Bibliografie
 Copywritting
 Marketing
 Nabídka pro knihovny
 Nabídka pro muzea
 Nabídka pro školy
 Nabídka pro veřejnost
 Pedagogika

Historie webu
Historie webu Stolzová

Stolzová nechápe...
Vydáno dne 30. 10. 2007 (2281 přečtení)

Mám Výzkumný ústav pedagogický v Praze (VÚP) rád. Nemohu jinak: řada lidí, kteří tam pracují, jsou mí kamarádi. Přesto mohu jen těžko přejít neuvěřitelný exces, který se téhle instituci podařil v uplynulých dnech.

Dne 22. 9. 2007 byla zveřejněna výzva intelektuálů upozorňující na klesající úroveň vzdělanosti žáků ZŠ a SŠ „Všem, jejichž hlas je slyšet“. Výzvu komentovaly všechny velké deníky, některé jí věnovaly zvláštní přílohu, další se k ní vracely v komentářích. Český rozhlas 1 – Radiožurnál pozval jejího autora doc. Bečváře do hodinového diskusního pořadu, o výzvě informovaly dvě ze tří celoplošných televizí.

Na stránkách VÚP se v rubrice „Vybíráme z médií“ v těchto dnech objevila zpráva o tom, že MŠMT nepřipravuje školné a Člověk v tísni slaví 15 let. Nic proti tomu, v souvislosti s kurikulární reformou, která je nyní dominantním předmětem činnosti VÚP, jsou to jistě relevantní témata. O výzvě nepadlo slovo.

Zhruba tři týdny poté vyšel v Reflexu článek novinářské dvojice Bohumil Pečinka & Tomáš Feřtek „Páni profesoři, nechápete!“, který výzvu zpochybňuje a odmítá. Jeho povrchnost bije do očí, patrně však jen do některých. Pomineme-li spornou erudici autorů (zejména Tomáš Feřtka, jehož svaté nadšení pro alternativní školství je bohužel jeho jedinou kompetencí v oblasti vzdělávání), stojí za zamyšlení alespoň fakt, že ani u této kritiky není text výzvy připojen. Na stránkách VÚP byl článek z Reflexzu zveřejněn obratem.

V článku je sice informace o tom, na jakém webu byla výzva zveřejněna, nikoli ovšem odkaz přímo na tento text. Samotný link na web Stolzová byl přitom až do minulého týdne vinou (náhodné?) editační chyby ze stránek Výzumného ústavu pedagogického nedostupný…

Nechci být příliš exaltovaný, ale připomíná mi to časy, kdy byli pracující vyzýváni, aby odsoudili prohlášení, které ale nesměli číst. S napětím teď čekám, zda VÚP nabídne návštěvníkům svých stránek možnost elektronicky podepsat Antivýzvu…( Celý článek! | Autor: Petr Kukal | | poslat e-mailem | vytisknout )

Vyhledávání© Petr Kukal, 2004