stolzova
Rubriky
 Autor - životopis
 Bibliografie
 Copywritting
 Marketing
 Nabídka pro knihovny
 Nabídka pro muzea
 Nabídka pro školy
 Nabídka pro veřejnost
 Pedagogika

Historie webu
Historie webu Stolzová

Stolzová vybízí: Složme se na ministerstvo!
Vydáno dne 17. 08. 2009 (2916 přečtení)

AKTUALIZOVÁNO 15. 9. 2009
Taky jste se účastnili diskuse o návrhu Standardu kvality profese učitele? A máte chuť zapojit se do druhého kola, resp. podívat se na názory, které v něm zazněly? Tak si ji nechte zajít!


V rámci objektivity bych rád uvedl, že 15. 9. 2009 jsem od manažera Pracovní skupiny pro tvorbu standardu Mgr. Vladimíra Srba obdržel informaci o tom, že odkaz na stránky s diskusí o standardu byl opět zprovozněn.

Před časem ministerstvo školství s velkou slávou zveřejnilo nejen návrh Standardu kvality profese učitele, ale také internetové diskusní fórum, kde bylo možné se k návrhu prostřednictvím strukturovaných dotazníků vyjádřit. Přes jistou skepsi, danou zejména předešlými zkušenostmi s ministerskými diskusemi, které nakonec vždycky vyšuměly do ztracena, se do diskuse zapojilo několik stovek učitelů i profesních sdružení, organizací a skupin.

Po ukončení prvního kola se zdálo, že tahle diskuse se bude možná přece jen odvíjet podle jiného scénáře, než na jaký jsou učitelé po léta zvyklí. Tvůrci Standardu publikovali pár statistických dat o došlých dotaznících a také několik (pohříchu poněkud tendenčních) rozhovorů a vyjádření v pedagogickém tisku. Současně pedagogickou veřejnost ujistili, že tím její podíl na tvorbě Standardu nekončí, dotazníky budou podrobně analyzovány a především bude zahájeno druhé kolo diskuse.

Pokud vás zajímá, jak velkou prioritou je pro současné vedení resortního ministerstva zapojení učitelů do diskuse o dokumentu, který se bezprostředně dotýká jejich práce a jejich postavení, klidněte si na odkaz ze stránek MŠMT. Já to zkusil (patřil jsem k těm naivkům, kteří připomínky k návrhu Standardu zaslali). Jsem už z MŠMT na ledacos zvyklý, ale tohle popravdě trochu překvapilo i mě.

(Poznámka z 18.8.2009: Necelých 24 hodin po zveřejnění článku byla stránka http://standarducitele.rvp.cz zablokována. Nabízím tedy alespoň náhled. Obrázek tu již nejde zvětšit, takže cituji text v hlavním poli: "Vzhledem k tomu, že MŠMT nebylo ani po pěti měsících schopné za implementaci tohoto fóra zaplatit, byl jeho provoz do odvolání přerušen.")

Diskuse už sice skončila, ale názory jejích účastníků mohly být (stejně jako po prvním kole) dál veřejně přístupné.
Možná bychom mohli na ministerstvo uspořádat sbírku. Kdyby dal každý učitel třeba jen dvě koruny, mohli bychom diskusi i nadále sledovat. Třeba by to stálo za to, Standard kvality profese učitele je pro MŠMT přece jednou z priorit...( Celý článek! | Autor: Petr Kukal | | poslat e-mailem | vytisknout )

Vyhledávání© Petr Kukal, 2004