stolzova
Rubriky
 Autor - životopis
 Bibliografie
 Copywritting
 Marketing
 Nabídka pro knihovny
 Nabídka pro muzea
 Nabídka pro školy
 Nabídka pro veřejnost
 Pedagogika

Historie webu
Historie webu Stolzová

Stolzová glosuje odchod expertů z NAPIV
Vydáno dne 22. 06. 2011 (1852 přečtení)

Je tu první z krátkých glos, na kterých teď bude Stolzová nějaký čas stát. Tentokrát o odchodu "expertů na inkluzi" z NAPIV. Kdo že to tedy vlastně odchází?

Zajímavý článek přinesly předposlední Učitelské noviny. Jeho titulek hlásá: "Experti na inkluzi vystoupili proti Dobešovi." Jak se ukázalo hned v úvodu, nešlo jen o vystoupení ve smyslu nesouhlasné proklamace. Uvedení experti NAPIV (Národní akční plán inkluzivního vzdělávání) vystoupili přímo "z pracovních skupin připravujících na ministerstvu školství plán na zlepšení vzdělávání znevýhodněných dětí".

To mě pochopitelně zaujalo. Pokud odněkud odcházejí skuteční odborníci, hrozí vždycky riziko, že jejich místa obsadí ke všemu svolní hochštapleři. Dohledal jsem si tedy na internetu, zda skupinu opouští třeba PaedDr. Jiří Pilař nebo někdo takový, abych případně bil na poplach.

Nic takového. Jak se ostatně objevuje i ve zmíněním článku Učitelských novin, otevřený dopis, v němž svůj odchod zdůvodňují, podepsalo "50 odborníků na lidskoprávní problematiku například z organizací Amnesty International, Člověk v tísni, Agentury pro sociální začleňování" atd.

Takže co? říkám si. Odešli odborníci na inkluzi, nebo odborníci na lidskoprávní problematiku? Ve skupinách NAPIV jsou také představitelé 25 základek, z toho 9 speciálních a 16 běžných ZŠ. Z představitelů speciálních škol podepsal otevřený "výstupní" dopis jeden člověk (Roman Stružinský), z obyčejných základních škol nikdo.

Mezi signatáři naproti tomu figuruje 7 zástupců společnosti Člověk v tísni, 3 členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 3 představitelé Ligy lidských práv, 2 lidé z Amnesty International a celkem 10 zástupců nejrůznějších občanských sdružení. To je polovina všech nespokojených, a to jsem si je vybral čistě náhodně.

Pokud tedy polovinu signatářů tvoří "experti na lidskoprávní problematiku" a pokud v celém vzorku figuruje jediný představitel škol, který je navíc ředitelem SPC při speciální ZŠ, jeví se mi celá ta poplašná zpráva v trochu jiném světle.( Celý článek! | Autor: Petr Kukal | | poslat e-mailem | vytisknout )

Vyhledávání© Petr Kukal, 2004